TIKŠANĀS VIETA VISIEM PASAULES RŪVENIEŠIEM


TIKŠANĀS VIETA VISIEM PASAULES RŪVENIEŠIEM

Rūjienas baznīca atkal ar torni

Rūjienas baznīca atkal ar torni
Rūjienas baznīca atkal ar torni 0Rūjienas baznīca atkal ar torni 1Rūjienas baznīca atkal ar torni 2Rūjienas baznīca atkal ar torni 3Rūjienas baznīca atkal ar torni 4

2014.gada vasarā Ints Roķis, kurš ļoti aktīvi bija piedalījies baznīcas atjaunošanas darbos, padzirdējis, ka draudze gatavojas baznīcas šīfera jumtu nomainīt pret baltu skārdu. Tas galu galā maksātu tāpat lielu naudu, bet rezultātā pazustu senā dievnama vēsturiskais izskats ar sarkano dakstiņu jumtu un torni. Sarunās ar draudzes mācītāju Ediju Kalekauru nonācām pie kopsaucēja, ka ideja par skārda jumtu jāatliek un ja nu reiz kaut atjauno, tad tikai tā – kā agrāk bija. Nospriedām, ka ir jāveido Baznīcas torņa komiteja. Par tādām taču vēsta senās avīzes. Tāda komiteja arī savulaik no tautas vākusi līdzekļus Brīvības piemineklim. Savāca! Vai mēs sliktāki! Mums taču ir torņa gailis, kas brīnumainā kārtā ugunsgrēkā, tornim gāžoties, prata aizlidot nelaimei pāri un izdzīvoja.

Baznīcas torņa komiteju dibinājām pie biedrības “Rūvenietis” šādā sastāvā:

Ints Roķis, Rūjienas novada domes priekšsēdētājs Guntis Gladkins, izpilddirektors Ivo Virsis, kultūras un tūrisma nodaļas vadītāja Guna Ķibere, attīstības daļas vadītāja Ieva Zemīte, Izstāžu zāles vadītāja un biedrības “Rūvenietis” valdes priekšsēdētāja Līga Siliņa un Rūjienas Sv.Bērtuļa evaņģēliski luteriskās baznīcas pārstāvji- mācītājs Edijs Kalekaurs, draudzes priekšniece Ludmila Rubika un draudzes padomes pārstāve Laima Studenkova Jolkina.

Biedrība “Rūvenietis”, Reģ. Nr. 40008160812Swedbank AS LV21HABA0551028615997 ar norādi Baznīcas tornim uzsāka ziedojumu vākšanu.

Torņa komitejas virsvadībā tapa Torņa- jumta projekts un makets, ko izstrādāja SIA “Firma L4” un tas mums izmaksātu vairāk nekā desmit tūkstošus eiro, bet projektētāji SIA “Firma L4” (valdes priekšsēdētājs Gunārs Valinks) izlēma savu radošo darbu - tehnisko projektu ziedot Rūjienas baznīcai. Bijām par to viņiem ļoti pateicīgi. Pēc projekta aprēķiniem bija skaidrs, ka tā īstenošanai vajadzēs 250 tūkstošus eiro.

Torņa komiteja, Inta Roķa ierosināta, pieņēma lēmumu, projektu realizēt pa daļām un sākt ar torni. Izsludinātajā konkursā vinnēja būvfirma “Ekers”, kuras saimnieks ir rūjienietis Uldis Bošs. Darbu vadību uzticēja savējam- Gintam Vēverim no Naukšēniem. Torņa karkasa būve notika uz zemes, bet 2017.gada 18.jūlijā no Lietuvas atbraukušais milzu ceļamkrāns torņa karkasu uzcēla uz jumta. Celtnieku precizitāte vainagojās panākumiem. Viss passēja.

Darbi pie pirmā posma- torņa ir paveikti. Torņa celtniecība izmaksājusi 118 928,27 eiro. No tiem Rūjienas pašvaldības finansējums 75 007,80 eiro, biedrībā “Rūvenietis” ziedojumos savāktais 39 612,23 eiro un Sv.Bērtuļa draudzē saziedotais 4308,24 eiro. Ugunsgrēkā izglābtais gailis šobrīd atrodas Rīgā, tiek restaurēts un zeltīts. Darbi būs pabeigti līdz Vasarsvētkiem. Darbi pie gaiļa izmaksās ap 8000 eiro, no kuriem 5000 eiro segs Rietumu Banka (Rūjienas domes attīstības dabas daļas vadītāja Ieva Zemīte sagatavoja un iesniedza projektu Rietumu Bankas labdarības fonda rīkotajam projektu konkursam «Latvijas sakrālais mantojums». Šis konkurss notika sadarbībā ar Valsts Kultūras pieminekļu aizsardzības inspekciju. Tā kā Ievai ir liela pieredze konkursos, ļoti cerējām, ka veiksme vadīs arī šoreiz un saņēmām labu ziņu: Rūjienas baznīcas gaiļa rekonstrukcijas projekts bija izvirzīts finansējuma saņemšanai 5000 eiro apjomā). Biedrības “Rūvenietis” ziedojumu kontā šobrīd ir 4150 eiro. Tā kā gaiļa zeltīšanas, jaunas lodes un zibensnovedēja izmaksas tiks segtas.

Ja baznīcas ugunsnelaimes laikā gailis izdzīvoja, tad baznīcas zvans nokrita un saplīsa sabalos. Jaunu zvanu pasūtīja un par to samaksāja draudze pati. Zvans jau šodien atrodas un ir apskatāms Rūjienas baznīcā.

Ja viss labi veiksies, tad Vasarsvētkos gailis un zvans ieņems savu vietu tornī.

Mīļs paldies visiem, visiem, kuri noticēja mums un ziedoja torņa atjaunošanai. Paldies  Rūjienas domei par vērienīgu atbalstu.

15:56